În scurt timp ne vom bălăci în ştrandul din incinta bazei sportive

Ştrandul olteniţean din Parcul Mare va reînvia în câteva săptămâni. Locul situat în vecinătatea şoselei Olteniţa-Chirnogi nu a mai fost vizitat şi animat de mai bine de 7 ani. Ştrandul din incinta bazei sportive era odată unul din cele mai frumoase şi frecventate locuri de recreere în perioada vacanţelor şi concediilor. Pe locul unde se găsesc şi se zăresc un bazin distrus, scheletele ruginite, un teren denivelat, iarbă crescută anapoda vor fi construite reale locuri de antren, joacă, divertisment şi relaxare pentru adulţi, tineri şi copii. Societatea care a preluat prin concesiune baza de agrement a întârziat puţin cu lucările. Omul de afaceri Ion Ioniţă, cel care este responsabil cu lucrările de reconstrucţie ale bazei sportive Olteniţa ne declară că a întârziat cu amenajarea zonei din motive independente de voinţa acestuia. Contractul semnat cu firma lui a fost încheiat. În luna septembrie 2007 au fost definitivate actele procedurale între el şi primăria olteniţeană şi s-a făcut cunoscută destinaţia ştrandului. Până la această oră au mai fost făcute unele retuşuri pentru începerea lucrărilor de reamenajare. S-a dat startul în urmă cu 10 zile, timp în care s-a lucrat la grupul sanitar şi la vestiare. Omul de afaceri spune că în timp scurt plaja şi bazinul vor fi puse în funcţiune. În cadrul investiţiei este inclusă şi amenajarea unei parcări de aproximativ 40 de maşini. Terenurile de mini-fotbal, tennis şi baschet vor fi asfaltate în scurt timp, locul va fi împrejmuit cu iarbă artificială. În această zonă, lângă parc se va amenaja o staţie de autobuze şi microbuze şi se va asfalta trotuarul. La sala multifuncţională este mult de lucru. “Nu mă mai opresc acum. M-am apucat de treabă şi până nu închei nu mă las. Cu siguranţă voi pune în funcţiune în această vară discoteca din cadrul bazei sportive. Se va desfăşura în aer liber. Apoi vreau să amenajez terasa şi barul. Printre copacii de acolo din spate o să instalez corturi, aşa cum sunt în marile cluburi organizate în aer liber din Bucureşti. Mi-am propus să fac şi două piscine pentru copii aici lângă intrare. O să fie frumos…” mai declară omul de afaceri olteniţean. În cadrul bazei sportive va exista şi o sală de bowling. Cât despre preţurile ce vor fi practicate, acesta ne mărturiseşte că vor fi cele uzuale, fără alte adaosuri. “Pentru copiii de până la 7 ani intrarea e gratis, dar să vină însoţiţi de părinţi. Tarifele pentru adulţi vor ajunge la 6, 7 lei de persoană, iar pentru minori preţul biletelor de intrare va fi la jumătate” a mai declarat Ioniţă. Terenurile vor avea iluminat nocturn. Contractul de concesiune încheiat între Primărie şi firma ce a câştigat licitaţia are o durată de 2 ani, pentru finalizarea lucrărilor ce compun viitoarea bază pentru agrement şi sport. Dacă vremea îi va permite omului de afaceri să meargă înainte cu investiţia, pentru bazinul de înot şi plajă se va face deschiderea cu ocazia marii sărbători, Adormirea Maicii Domnului, când Olteniţa va aniversa şi Ziua Marinei.

Comentarii

 1. Marius Dociu spune:

  „Deschiderea se va face cu ocazia marii sărbători, Adormirea Maicii Domnului, când Olteniţa va aniversa şi Ziua Marinei.”

  Adica..pe 15 august..Laura! …trebuia sa specifici! ..ca nu toata lumea are calendar crestin ortodox in perete 😛

 2. TheBoss spune:

  sa o tina tot asa k o sa fie bine si speram k in cel mai scurt timp sa avem si noi locurii frumos amanajate in care tineretul din Oltenita sa poata distra si simti bine.:)moolta bafta domnului Ionita si echipeii kre se ocupa de amenajarea strandului………..sa le dea Dumnezeu sanatate si putere sa fac ce nu au facut alti…..si aqm ceva frumos pt Domnul Primar Costinel Milescu:sa nu va lasati manipulat de alti si sa faceti bine k orasul Oltenita are nevoie mare de dumneavoastra nu 4 ani ci cat se poate de moolti sa moara dusmani de necaz……sa va dea Dumnezeu sanatate moolt sa aveti puterea sa faceti ce v-ati propus….de la un admirator 🙂

 3. Laura S. spune:

  Adica nu toata lumea stie cand e Adormirea Maicii Domnului vrei sa spui. Sarbatoarea e cunoscuta de toti crestinii ortodocsi, iar data de 15 august este fixa in fiecare an, este cunoscuta ca simbolizand aceasta mare sarbatoare si se aniverseaza numai pe 15 august in fiecare an. Dar nu cu petrecere, retine. Petrecere se face pe 8 septembrie cand se aniverseaza Nasterea Maicii Domnului. Nu s-au facut modificari calendaristice de Sf. Sinod pentru ca nu e „ortodox” 😀 .
  Te-am dat gata, nu? 😉

 4. mihai mihaela spune:

  mah..ce marfa..de abia astept s ne balacim….ar fy trebuit deschis d f mult timp…dar..my bn ..my tarziu dekt nikodata:-j

 5. niko spune:

  sooper!!!bv !felicitari domnului kre face toate astea!

 6. mada !! spune:

  mai ce bine ca era in paragina locul ala insfarsit mai se ocupa cineva si de oltenita

 7. TheBoss spune:

  o sa fie super marfa ,dar cel mai important este sa avem grije sa ne comportam civilizat k sa fie bine si frumos k pentru noi se face tineretul din orasul asta kre a fost lipsit de o zoda de agrement cu se va realiza aqm….multa bafta domnule ION IONITA (Semigreu)si celor kre sunt acolo la munca:*:*:*:X:X:X kiss you all :*

 8. ieKe spune:

  LOLEXX !!!

  BAIE :X

 9. Tavi Oprea spune:

  Moarpha …In sfarsit :)))

 10. Mihai Ceausu spune:

  nu pot intelege de ce asa de tarziu, bazinul trebuia deschis undeva pe la sf lui mai, nu la sf verii. ma rog.
  felicitari investitorului, un om care a inteles ca pentru a scoate bani trebuie intai sa bagi bani, nu doar sa cumperi ieftin si sa vinzi rebuturile.
  era pacat sa nu fi avut in oras un bazin si ce s-o mai face pe acolo.
  pe mine, personal, nu ma incanta, am facut odata baie si am tras o conjunctivita de o saptamana. stiu ca pentru altii e super, de aceea urez mult succes acestei initiative!

 11. madalina spune:

  super tare!de knd asteptam sa-l deschida….sper sa fie ceva frumos nu cum a fost inainte…\:d/balaceala placuta:x

 12. anonim spune:

  e foarte bn k asa nu mai tre sa frecventam pe la bucuresti pe la stranduri. dar sa nu mai dea voie la intrare la toti nespalataii (inclusiv romani sau rromi) k asa te poti alege cu o frumoasa boala de piele de kre sa nu mai scapi curand sau usor.

  si este un bn de stiut pt cei carre spun k Milescu C. nu face sau nu o sa faca nimic ….. usor usor o sa isi atinga tot ce si-a propus pt mandatul acesta.

  ce sa mai spun ……… bafta la balacit !!!

 13. Marius Dociu spune:

  eu nu sunt de acord cu tine..anonimule…dc sa nu intre si rromi atata timp cat sunt curati si educati?! …sa nu ii accepte pe aceia care sunt in stare de ebrietate, recalcitranti..murdari…care par suspecti..etc… Sunt rromi mai romani decat unii romani 😀 ..hai ca am zis-o :))

 14. Mihai Ceausu spune:

  hai sa zic si eu de bine despre tigani. la tara, am tencuit mare parte din casa cu doi tigani din cascioare, veneau la ora 7 si plecau la 18-19, munca multa, munca de calitate si consumau maxim 2litri de vin amandoi/zi. plus ca nu s-au intins la bani, nu injurau cand era mama sau bunica-mea prin zona, vorbeau frumos, baieti de nota 10! deci exista destui rromi care s-au integrat singuri si nu cer mila (ajutoare sociale) de la primarii.
  sa intre oricine la bazin, atata timp cat se respecta regulile! respecti regulile, intri, ramai, te distrezi, pleci linistit. nu? afara nene.
  si ce daca sunt beti? sa puna bodyguarzi, cine face scandal- sa-i calce in picioare si sa-i dea direct la politie. cine e curat si cuminte, sa stea nene. cine vrea sa fie jmeker, sa fie jmeker la el acasa, acolo nu o sa-l deranjeze nimeni.

 15. blonda spune:

  da…interesant!!dar sper sa nu fie cum era pana acum cativa ani….!!adik dezastru..:D….sa speram k ies cv frumos….bafta!!….

 16. DC NU DESCHIDETI UN STRAMD K ESTE DESTUL DE CALT SAR MAI RACORI SI LUMEA

 17. GABRIELA spune:

  acum cativa ani era chiar frumos! bravo! aveam nevoie de asta! spor la treaba baieti si sa auzim de bine! apropo de tigani: AR FI BINE DACA AR FI RESTRICTIONAT ACCESUL TIGANILOR ACOLO! CUM SE INTAMPLA IN LOCURILE „BUNE” DIN BUCURESTI SI DIN ALTE PARTI- NU VEZI PICIOR DE TIGAN IN LOCURILE MAI SELECTE,NU-I ASA????

 18. aNoNiM*~-. spune:

  NU SUNT RASIST DAR…ADEVARUL ESTE CA ACOLO UNDE SUNT RROMI ESTE SI SCANDAL SAU CN STIE CE. DE CELE MAI MULTE ORI, DE LA GENUL ASTA DE OAMENI LUAM TOT FELUL DE BOLI DATORITA MEDIULUI IN CARE TRAIESC EI, AM MAI VAZUT CAZURI IN CARE DORM CU CAII IN CASA PE TIMP DE IARNA. CA SA NU SE CREADA CA E DISCRIMINARE AR FII FOARTE BUN UN AFIS DE GENUL „FIRMA ISI REZERVA DREPTUL DE A-SI SELECTA CLIENTII” …SE POARTA ASA CEVA SI MI SE PARE CHIAR BUN LUCRUL ASTA. SE MULTUMESC CU UN RROM SAU DOI IN PLUS CA FAC BANI, DAR VOR RAMANE FARA CLIENTI PE CEALALTA PARTE. SA FIM SINCERI, CUM V-AR PICA SA VEDETI CA UN RROM PE CARE IL STITI DIN INTAMPLARE SI STITI IN CE MEDIU TRAIESTE SA-L OBSERVATI LANGA VOI IN APA? MAI ALES CA IN CEA MAI MARE PARTE NU SUNT EDUCATI, ASTA LE LIPSESTE CU DESAVARSIRE SI POT URINA IN APA. AICI SUNT SI EXCEPTII, CUNOSC RROMI CARE NU I-AS DA NICI PE 100 DE ROMANI…RROMI EDUCATI, DE TREABA, MUNCITORI SI CU CAPUL PE UMERI…DAR ASTA MAI RAR. DEJA ESTE ORICUM UN FEL DE RASISM DATORITA FAPTULUI CA ACESTI ROMANI SE NUMESC RROMI. IN CEA MAI MARE PARTE NE FAC PROBLEME SI NE CREEAZA O IMAGINE PROASTA SI IN TARA SI IN AFARA, ASTA O STIM CU TOTII.

 19. anonim spune:

  Marius !! ai inteles putin gresit, nu am spus sa nu intre rromi toti dor cei care sunt mai certati cu apa inclusiv romanii.

 20. Marius Dociu spune:

  * IMPORTANT *

  Incepand de astazi,toate comentariile semnate cu „anonim” nu vor mai fi aprobate !

 21. Otto spune:

  O sa fie super :))

 22. LaLuCa spune:

  marfa…in legatura cu rromii…cat timp se respecta regulile sunt ok…Anonim,u crezi ca ei ar veni acolo ,,sa se spele”? si de parca pana acum s-a luat vreo boala…sa fim seriosi…qm a zis si Marius…sunt unii rromi mai romani ca romanii 😀

 23. Cris spune:

  soooper….

 24. LiUmBA spune:

  marfa rau….o sa fie belea din cate am citit aici….dak era deschis de cand am inceput vacanta era super b-)b-)b-)

 25. m3sSy spune:

  bun milescu asta e cel mai tare FORTZA MILESCU ar fi chiar tare dak strandu ar rezista mai multe de 2 lunii :))

 26. Roxi spune:

  E prea mrf..:X da sa nu intre toti tiganiii si toti nespalatii acolo ce dracu;))///sa nu le dea voie persoanelor…..romilor;)))
  Da in rest cred ca o sa fie sooper mrf..;))

 27. ione spune:

  O idee interesanta! La kt mai multe!:D

 28. ione spune:

  Tare frate! Asa mai merge!!! Sper sa se faca mai multe lucruri pentru distractie si in orasul nostru!

 29. ione spune:

  Pacat ca o sa profitam de asta aqm knd mai e putin din vara!:((((

 30. Cristina spune:

  unde e bazinul promis? la mamaia’n pod…trebuia sa ne asteptam cu totii la o astfel de intarziere cu care suntem obisnuiti de mult timp ..romani fiind..deci…ne vedem la anu’ cu bazin cu tot..poate..:)

 31. valentina spune:

  cred ca o sa ne balacim in…apa…de ploaie!

 32. crislulu spune:

  in primul rand salutari si multi pupici d-lui Ion Ionita(Semigreu)….adica nasul meu.Cunoscandu-l pot sa zic ca e un om f ambitios si tot ceea ce-si propune o sa realizeze….va imaginati ca nu bati din palme si ai totul rezolvat….e mult de munca dar cu siguranta din cate stiu o sa ne bucuram in vara ce vine de acel bazin mult dorit de toti.
  Nu pot sa zic decat ….multumesc mult nasule pt ca te mai gandesti si la noi, tineretul orasului Oltenita. Era nevoie de asa ceva in orasul nostru.
  Cat despre rasismul ce vad ca exista printre tinerii olteniteni….nu pot sa zic decat ca sunt de acord cu toate natiile atata timp cat stiu sa fie oameni si sa se comporte ca atare. Din cate am inteles,se va apela la o firma de paza…nu care sa faca legea…ci care sa mentina linistea si buna dispozitie in interiorul acestei baze sportive.
  MULT SUCCES in continuare cu toate proiectele nasule si ne vedem cu bine in august cand vin in tara.