Cine are carte, are parte

Bibliotecile Liceului „Neagoe Basarab” Olteniţa îşi vor îmbogăţi patrimoniul cultural propriu, în această toamnă. La cele aproximativ 27.000 de cărţi înregistrate la ultimul inventar în biblioteca de limbă română şi la cele 5000 de volume de cărţi în limbi străine, se vor mai adăuga anul acesta alte câteva sute de cărţi. Târgul „Bookfest” din perioada 19-23 octombrie este un prilej pentru cele două bibliotecare ale liceului să îmbogăţească rafturile celor două biblioteci. „În jurul târgurilor din an cumpărăm cărţi. La cel din vară „Gaudeamus” şi cel din toamnă „Bookfest” sunt expuse o mulţime de cărţi de care elevii noştri au nevoie. Anul acesta vom avea nevoie şi pentru cărţi de clasa a V-a, clasă ce s-a înfiinţat în liceul anul acesta”, declară Mirela Costache Tituleasa, bibliotecar la sala de lectură de limba română. Deşi calculatoarele sunt la modă astăzi, sute de elevi olteniţeni îşi manifestă interesul pentru studiul cărţilor, din diferite domenii. Copii sunt interesaţi să citească în limba engleză în special, dar şi franceză sau spaniolă. „În spaniolă avem foarte puţine cărţi sau în rusă ori germană. De exemplu, există clase de-a XI-a şi a XII-a care fac germană, dar avem foarte puţine cărţi din această categorie. Cititori de rusă nu prea avem, iar cărţile sunt foarte vechi. Şi la limba engleză am rămas puţin în urmă de când nu mai este Jacqueline Hazen, stagiara din America venită pentru doi ani în Olteniţa să predea engleză, care acum a plecat. Ea aducea mereu cărţi prin Corpul Păcii şi era interesată tot timpul de bunul mers al bibliotecii” ne spune Alexandra Chiru, de la biblioteca de limbi străine a liceului Basarab. La bibliotecile de aici se pot înscrie atât elevi cât şi profesori de la alte instituţii de învăţământ din municipiu. Elevii liceului „Neagoe Basarab” pot viziona piese de teatru pe dvd-uri, biblioteca fiind dotată şi cu două calculatoare. Cea mai veche carte din bibliotecile liceului este „Annalele lui Cornelius Tacitus”, apărută în 1916, despre domnia lui Tiberiu, în traducerea lui Eugen Lovinescu, un volum de colecţie. De asemenea, există o ediţie de carte în limba latină „Metamorphoseon”, întocmită în urmă cu 86 de ani şi o alta despre operele lui Cicero, tipărită în urmă cu 48 de ani, într-o ediţie în limba franceză versus limba latină. Ediţiile de limbi străine şi în special cele în limba latină vor face obiectul unei expoziţii, pe care Alexandra Chiru intenţionează să o facă în cadrul bibliotecii de limbi străine. Aceasta ne declară că există copii ce au împrumutat din biblioteca de limbi străine zeci de cărţi. „Am o fişă cu 90 de cărţi împrumutate pe un an de zile, alta cu 40, alta cu 30 de cărţi. Copiii sunt extrem de receptivi pe partea asta de limbă străină, sunt foarte interesaţi să citească literatură în limbă străină. Dovadă şi numărul mare de elevi ai liceului nostru, care termină facultăţi de limbi străine” declară Alexandra Chiru. La biblioteca de limbă română există reviste reviate foarte interesante. Biblioteca are abonament la revistele Tribuna, Contemporanul, ori Dosarele istoriei, Magazin istoriec, Terra Magazin, România Literară, Etica, Psihologia, sau National Geographic. Despre faptul că un liceu are abonament la National Geographic, prinţul Radu de România, sosit în vizită la Olteniţa în primăvara acestui an, s-a arătat foarte încântat şi plăcut surprins, declarând că nu multe licee se abonează la revista National Geographic. Pe rafturile bibliotecii de limba română există o colecţie de Gazeta Matematică dar şi Limba şi literatura română pentru comentarii. Ediţiile noi sunt foarte scumpe, ne declară cele două bibliotecare, cu toate astea există destule cărţi proaspete în biblioteci. Pentru ele există nişte reduceri la cumpărare de 10 până la 20%. Resursele pentru cărţi sunt provenite din fonduri bugetare, dar există şi donaţii de valoare de la diverse familii din Olteniţa sau Bucureşti. Familia Găman din Olteniţa a donat liceului Basarab o substanţială colecţie de volume de cărţi de matematică, fizică, geografie. De asemenea, liceul a primit în anul 2004 din partea administraţiei prezidenţiale, 100 de cărţi în limbă străină.


Comentarii

 1. Mihai Ceausu spune:

  recunosc, nu mi-au placut cartile, dar a trebuit sa trec prin ele.
  pentru cei de la liceu: nu mai visati la d’alde jiji ce au facut bani fara a avea studii. uitati-va la faptul ca oamenii cu bani sunt de obicei oameni culti, oameni invatati, persoane cu studii superioare la institutii serioase de invatamant. deci, chiar daca nu va place sa cititi, sa invatati, macar ganditi-va la viitorul vostru si actionati!
  exista si internet, luati-va monitoare ce va protejeaza ochii si documentati-va despre orice!

 2. valurile dunarii spune:

  lectura nu mai este prioritatea acestor vremuri nici macar pentru cei care,in alte vremuri considerau acest lucru cea mai pasionanta activitate…te educai,te distrai,intrai in relatie cu ceilalti…folosea aproape la orice.
  Liceul „N. Basarab” a fost ,este si va ramane etalonul de educatie si cultura al Oltenitei(nu trebuie sa se simta cineva neglijat prin aceasta afirmatie – ma refer la o scara mai generala) si de accea ar trebui sa-i acordam toti mai multa atentie.Adica,elevii sa fie mai mandri de statutul lor si sa incerce sa mentina nivelul de pregatire, profesorii sa fie mai dedicati pentru ca acest lucru nu le va face nici un rau(e adevarat ca uneori nici prea mult bine) iar parintii sa incerce sa-l respecte mai mult ,atat prin atitudinea lor cat si prin influenta asupra copiilor.
  Toata lumea vorbeste de efectul negativ al orelor petrecute la TV sau „pe NET”…incercati sa „rupeti” o ora pe zi din timpul petrecut astfel si inlocuiti-l cu o ora(sau macar jumatate DE ORA)de lectura…POATE FI APROAPE ORICE.Daca nu stiti ce trebuie sa cititi…intrebati-l pe profesor,pe pensionarul de la et.1 care povesteste frumos,pe prietenii care inca nu si-au schimbat „biblioteca” din sufragerie… veti fi foarte surprinsi de ce surprize veti descoperi…SUCCES!

 3. alesa spune:

  eram si eu in poza :D…intr-adevar biblioteca este foarte bine dotat si de-a lungul liceului chiar daca vreti sau nu veti avea nevoie cel putin odata sa o vizitati..este un loc placut pt a petrece orele libere..asa ca lectura placuta..:*