Viitorul Plataresti – Unirea Podul Pitarului 3-2
Viitorul Valea Stanii – Lumina Frumusani 4-5

Unirea Podul Pitarului – Vointa Chiselet 4-2
Lumina Frumusani – Viitorul Cascioarele 1-4
Viitorul Plataresti – Viitorul Valea Stanii 2-1
Rapid Vasilati a stat

Iata clasamentul Ligii a V-a Vest dupa etapa a VIII-a:

Cronica etapei a VIII-a, desfasurata duminica 19 octombrie 2008

Surpriza etapei a VIII-a a ligii a V-a Vest a fost victoria echipei Unirea Podul Pitarului, penultima in clasament inainte de desfasurarea acestei etape, care a invins acasa cu scorul de 4-2 Vointa Chiselet, ocupanta locului 3 in acel moment. In celelalte 3 meciuri favoritele si-au respectat statutul, invingand fiecare ,insa nu atat de usor pe cat se asteptau. Asadar, Viitorul Plataresti a invins la limita Viitorul Valea Stanii cu scorul de 2-1, Viitorul Cascioarele a invins in deplasarea de la Frumusani cu 4-1, iar Avantul Luica a invins pe teren propriu Viitorul Mitreni cu scorul de 5-3.
Dupa desfarusarea acestei etape, situatia din clasament nu a suferit schimbari majore, lider ramanand in continuare Avantul Luica urmata la numai 2 puncte de Viitorul Cascioarele. Dupa victoria de acasa Viitorul Plataresti a urcat pe locul 3, depasind astfel atat Vointa Chiselet cat si Viitorul Mitreni. In subsolul clasamentului, lanterna rosie ramane Viitorul Valea Stanii, in continuare fara nici un punct in Liga a V-a Vest. Prin victoria din etapa aceasta Unirea Podul Pitarului a facut schimb de locuri cu Rapid Vasilati, care a stat.

Rezumatul partidei Avantul Luica – Viitorul Mitreni 5-3

Echipa www.olteniteanul.ro a asistat la meciul dintre Avantul Luica si Viitorul Mitreni desfasurat duminica 19 octombrie 2008, ora 11.00, pe stadionul “Avantul” din Luica si incheiat cu victoria gazdelor, scor 5-3.
Prima repriza a gasit echipa din Mitreni in atac, aceasta reusind sa deschida scorul in minutul 10 dupa o greseala a portarului Nicolae Turanski, care a scapat in poarta un sut-centrare. Dupa alte 10 minute, un contraatac supranumeric a celor de la Viitorul a facut ca scorul sa devina 2-0. Dupa acest inceput in forta nimeni nu mai credea in revenirea celor de la Avantul, doar galeria isi incuraja favoritii ca in primul minut cu gandul la revenire.

Si iata ca dupa ce au revenit de la 1-0, atat cu Cascioarele acasa cat si in deplasarea de la Vasilati, luicanii reusesc sa revina si de la 2-0. Primul impuls a fost dat de Ricardo in minutul 32, dupa o pasa a lui Chites Iulian, acesta din urma aducand egalarea in exact ultimul minut al primei reprize, dupa ce a scapat singur cu portarul celor din Mitreni. Golul egalarii a venit perfect pentru ca “Leii” din Luica sa intre la cabine cu un moral ridicat.
Si intradevar, dupa pauza, iuresul s-a dezlantuit la poarta echipei Viitorul, iar in minutul 53 Lucian Pascale a profitat de mingea scapata usor de catre portarul advers, si a ridicat scorul la 3-2. Cu moralul scazut cei din Mitreni au mai primit un gol, in minutul 67, marcat de Chites Iulian, golgheterul echipei, care a impins mingea in poarta dupa un sut al aceluiasi Lucian Pascale.
Meciul s-a incins din nou dupa numai 4 minute, Viitorul Mitreni beneficiind de un penalty acordat dupa un hentz in careu al capitanului Daniel Mimoi. Penalty-ul executat impecabil de nr.9 Cristea Marius, a facut ca diferenta sa fie din nou minima, asadar 4-3 in minutul 71.

Cea mai importanta schimbare a antrenorului echipei Avantul Luica, Ivan Gabriel, a fost faptul ca s-a introdus in teren in minutul 75. Iar dupa numai 7 minute si o pasa geniala a nr-ului 11, Valentin Arabu, acesta a reusit  sa duca scorul la 5-3 cu un sut superb.
Asadar, scor final 5-3, galeria exulta iar baietii de la Avantul reusesc sa ramana pe primul loc, doua etape la rand. Cei din Mitreni, coboara pe 5 si termina turul cu 10 puncte, deoarece etapa viitoare vor sta.