Remember – Vizita principelui Radu la Oltenita

In urma cu aproximativ un an, mai exact pe 18 februarie 2008,  principele Radu a facut o vizita in judetul nostru.  Alteta sa a facut un popas  si la Oltenita.  Cum si unde si-a petrecut orele in scurta sa vizita? Aflati din postul ce se regaseste pe blogul personal al principelui.

Ziua de luni 18 februarie am petrecut-o in judetul Calarasi, vizitand localitati carora nu le-am trecut pragul niciodata pana acum.

img_2619.jpg

Oltenita, municipiu cu aproximativ 27.000 de locuitori, este o asezare ale carei istorie si traditii se leaga de proximitatea capitalei. Astazi, din patrimoniul arhitectural al orasului patriarhal de altadata nu au ramas decat cinci-sase edificii, care se deosebesc atat de mult de blocurile recente incat par franturi din alta lume.

img_2600.jpg

Primarul Costinel Milescu m-a invitat la sediul primariei. Acolo am avut o intalnire cu elita orasului, careia i-am prezentat viziunea pe 30 de ani, ca si felul in care am indreptat noi efortul ultimilor trei ani pentru consolidarea Romaniei. Au venit la intalnire consilieri locali, profesori, oameni de afaceri, jurnalisti ai locului.

img_2611.jpg

Am vizitat muzeul municipal, asezat intr-o cladire foarte frumoasa, o casa pe care parizienii ar numi-o “hotel particulier”. Muzeul, in cautarea unei noi locatii, are vestigii de prima importanta din epoci indepartate, de la mileniul al V-lea i.e.n. pana la perioada dacica, trecand prin civilizatia Gumelnita, de care oamenii locului sunt mandri.

img_2629.jpg

La liceul teoretic “Neagoe Basarab” am vizitat laboratoarele, clasele si am avut o consistenta discutie cu corpul profesoral. Sunt una dintre institutiile identitare ale locului, cu o continuitate, traditie si destin unice: fondata in 1919, apoi mutata in cladirea actuala in 1927, scoala este singura institutie a locului care a continuat neintrerupt activitatea in slujba comunitatii. Am stabilit sa ne intalnim din nou, in prezenta elevilor, in toamna, pentru a discuta viitorul Romaniei si viziunea de care tara are nevoie, pentru urmatoarele decenii.

img_2662.jpg

Comentarii

 1. :xBeBeKo:x spune:

  very interesting:)

 2. 90210aca spune:

  super..sper ca incepem sa mergem pe drumul cel bun…

 3. dana spune:

  mda…interesanta vizita

 4. Iulian Calin spune:

  Domnilor! aveti cumva o problema cu actualitatea? nu se mai intampla nimic nou prin targ? Am crezut ca Duda a fost in Oltenita zilele astea, dar vad ca deja a trecut un an. Intre timp nu sa mai intamplat nimic nou?

 5. lavyo8 spune:

  da…totusi a vorbit decent de orasul nostru…ba chiar a facut o vizita si pe la noi prin clasa..ne-a intrebat cum merge scoala..daca invatam si daca avem sa ii punem vreo intrebare..bineinteles ca intrebari de unde sa avem cand noi habar nu aveam „cine dracu mai e si asta si de ce nu ne-a spus nimeni de el pana sa vina in Oltenita”..initial credeam ca va ajuta Oltenita sa evolueze cumva…dar dupa un an..observ doar cum ne aducem aminte cum „persoane de vita nobila” au calcat pragul orasului nostru doar in vizita..

 6. Mihai Ceauşu spune:

  Sigur reprezinta un eveniment istoric pentru oras.
  Sper sa poata ajuta viata din acest oras.

 7. cristian spune:

  ce masa bogata la primarie! din banii cui?