Liga IV Etapa 22

Phoenix Ulmu : Vantul bate…punctele se strang.

Phoenix Ulmu isi continua sirul de 13 meciuri fara infrangere. Sambata, baietii antrenati de Adi Cristea au dispus de Steaua Lehliu cu scorul de 3-1. Vantul puternic a contribuit negativ la desfasurarea jocului, echipele nereusind sa duca la bun sfarsit ideile tactice trasate inainte de fluierul de start al jocului.
Cu vantul in spate si cu gandul la „C”, Phoenix Ulmu deschide scorul in minutul 22 printr-o executie de mare finete a numarului 11, Fanel Porumbel. Gazdele intra la pauza cu doua goluri avans gratie golului inscris in minutul 38 de Theodor Scaeteanu. Cu gandul la un loc in play-off, Steaua Lehliu incepe mai tare repriza secunda si trece in doua randuri pe langa gol. Ocaziile se razbuna si in minutul 72 fundasul stanga, Daniel Catana face ca scorul sa fie de 3 la 0 in foavoarea gazdelor. Steaua Lehliu reuseste, in cele din urma, sa inscrie pe final prin numarul 6 Ion Robert, direct din lovitura libera.

In clasament, Phoenix Ulmu se mentine pe primul loc, la 4 puncte de Independenta. In urma acestei infrangeri, Steaua Lehliu coboara pe 5, la doua puncte in urma Spicului Roseti.

CS Curcani se pregateste de play-off

Fara concurenta in seria Vest si la 10 puncte distanta de a doua clasata, CS Curcani urma sa primeasca, sambata 11 aprilie, vizita Victoriei Chirnogi, o echipa tanara, in formare, fara emotii la retrogradare si neimplicata in lupta pentru intrarea in play-off-ul judetean.
Scorul a fost deschis chiar in primul minut al jocului, capitanul celor din Curcani, Adrian Ivascu, reusind sa fructifice un corner executat de pe partea dreapta. Minutul 13 a fost cu ghinion pentru cei din Chirnogi, Chites Iulian ducand scorul la 2-0 dupa o pasa foarte buna a lui Gabriel Bocancea, specializat in pase de gol in ultima vreme. Tabela a ramas neschimbata pana la pauza, asadar 2-0 dupa prima repriza.
Reluarea jocului gaseste echipa din Chirnogi in atac, in incercarea de a prinde din urma locomotiva lui Eftene. Si, dupa numai 5 minute, Victoria reuseste sa reduca din diferenta prin golgheterul echipei, Moga Nicolae, care a profitat de o eroare a apararii adverse.
Iuresul chirnogenilor s-a stins rapid, golurile inscrise de Gabriel Bocancea, omul meciului, in minutele 62 si 70 punand capat sperantelor de revenire ale acestora. Tabela a fost inchisa in ultimul minut de joc de Constantinescu Marin, printr-un sut din marginea careului.
Scor final 5-1 pentru CS Curcani care pregasteste urmatoarele meciuri cu gandul la viitoarele adversare din play-off, in timp ce Victoria Chirnogi va incerca sa savureze cele 4 etape ramase pana la finalul campionatului.