Succese ale elevilor de la Basarab la olimpiade

Rezultatele obţinute de elevii Liceului „Neagoe Basarab” la olimpiadele şcolare desfăşurate până în prezent, mulţumesc corpul profesoral al instituţiei de învăţământ liceal. Profesor Biteş spune că există elevi foarte buni care s-au calificat la fazele naţionale, dar printre copii sunt câţiva destul de bine pregătiţi, care obţin locurile doi sau trei şi despre care nu se spune nimic, deşi ei muncesc mult pentru susţinerea examenelor.
Olimpiadele la ştiinţele socio-umane, limbi străine şi limba română, sunt cele pe care elevii liceului Basarab le preferă celor de chimie, fizică sau matematică.

„Rezultatele elevilor noştri la olimpiadele pe judeţ de anul acesta, sunt mai bune decât cele de aceeaşi categorie de anul trecut, adică faza judeţeană. Aşteptăm rezultatele finale la etapa superioară” declară directorul adjunct al liceului, prof. Mariana Biteş.

REZULTATELE LA OLIMPIADELE SCOLARE
LA SFARSITUL SEM. I 2008-2009

I. STIINTE SOCIO-UMANE
· LOGICA
1. ENE MARILENA IRINA cls. a XII-a – Premiul I (calificare etapa nationala)
2. SURDU MARINA cls. a IX-a – Premiul al II-lea
· PSIHOLOGIE
1. BULEANDRA MONICA cls. a X-a – Premiul I ( calificare etapa nationala)
2. RUSE ANDREEA cls. a XII-a – Premiul III
SOCIOLOGIE
1. DRAGNE OANA MARIA cls. a X-a – Premiul I ( calificare etapa nationala)
FILOSOFIE
1. CIUCIUMEDA FLORINA MIHAELA cls. a XII-a – Premiul I ( calificare
etapa nationala)
3. SLAV DANIELA cls. a XII-a – Mentiune

II. GEOGRAFIE
LEFTER DENISE cls. a XI-a – Premiul I ( calificare etapa nationala)
MANDRUT ALINA cls. a XI- a- Premiul II
ULMEANU IOANA cls. a XI-a – Premiul III
GRADINARU SIMONA cls. a IX-a – Premiul II

III.CHIMIE
1. BALTAC GEORGE SILVIAN cls. a IX-a – Premiul I (premiul III la faza
nationala + premiul special pentru cea mai buna lucrare practica)
2. CONSTANTIN MARIUS GEORGIAN cls.a XI-a – Premiul I (mentiune la
faza nationala)
IV. FIZICA
1. GRADINARU SIMONA cls. a IX-a – Premiul I ( calificare etapa nationala)

V. BIOLOGIE
1. IVANCIU CRINA cls. a XI-a – Premiul I ( calificare etapa nationala)
2. CONSTANTIN MARIUS CLS. a XI-a – Premiul II
3. PANAIT BOGDAN cls. a XI-a – Premiul III
4. BALTAC SILVIAN GEORGE cls. a IX-a – Premiul I ( calificare etapa
nationala)
DUMITRACHE FLORIN cls. a IX-a – Premiul II
COMAN GABRIELA LAURA cls. a X-a – Premiul II
SERBAN CATALIN cls. aXI-a – Mentiune

VI. LIMBI STRAINE
· LIMBA FRANCEZA
1. ALEXANDRU ANDREEA cls. a XI-a – Premiul I ( calificare etapa nationala)
2. CALIMACEANU ELENA cls. a XI- a – Premiul I (calificare etapa nationala)
3. HOLCAN ALEXANDRA cls. a XII-a – Premiul I (calificare etapa nationala)
4. CAPDE MAI FLORENTIN cls. a X-a – Premiul II
5. POPESCU MARIA DIANA cls. a X-a – Premiul II
6. MANOLE MIHAI ALEXANDRU cls. a X-a – Premiul II
7. DODU ALEXANDRA cls. a XI-a – Premiul II
8. VACARU LAVINIA cls. a XI-a – Premiul II
9. COLONEL FLAVIA cls. a XI-a – Premiul II
10. SLAV DANIELA cls. a XII-a – Premiul II
11. STANCIU ANA MARIA cls. a XII-a – Premiul III
12. POPESCU CEZARA cls. a IX-a – Mentiune
13. VOICU GEORGIANA cls. a XI-a – Mentiune

· LIMBA ENGLEZA
1. CATANA ALINA cls. a IX-a – Premiul I ( calificare etapa nationala)
2. FIERARU LIDIA cls. a IX-a – Premiul I
3. SAVA CRISTIAN cls. a X-a – Premiul I
4. FIERARU GEORGIANA cls. a IX-a – Premiul II
5. GRIGORE CATALIN cls. a X-a – Premiul II
6. BALACEANU ROXANA cls. a XI-a – Premiul III
7. ADASCALITEI ALEXEI cls. a X-a – Premiul III
8. GRIGORE ALIN cls. a XII-a – Premiul III
9. ALBU FLORINA cls. a XI-a – Mentiune
10. HOLCAN ALEXANDRA cls. a XI-a – Mentiune
11. ISTRATE ROXANA cls. a XI-a – Mentiune
12. BRATU OTILIA cls. a XI-a – Mentiune

VII. LIMBA ROMANA
SURDU MARINA cls. a IX-a – Premiul II
POPESCU CEZARA cls. a IX- Mentiune
IONITA VALENTINA cls. a IX- Mentiune
ZAMFIR LAURA cls. a IX- Mentiune
GATEA MIRUNA cls. a IX- Mentiune
BOB LORENA cls. a IX- Mentiune
CHIRNOGEANU IOANA cls. a X- Premiul III
MACAU FLORIN cls. a X- Mentiune
ULMEANU IOANA cls. a XI-a – Mentiune

VIII. EDUCAŢIE FIZICĂ
Cros:
1. AVRAM BOGDAN cls. a XII-a C – locul I
2. MANEA FELICIA cls. a XII-a F – locul I
3. Dima Emma cls. a IX-a A – locul II
4. Ciocîrlan Cosmin cls. a X-a E – locul II
Tenis de masă:
1. STATE ALIN MARIUS cls.a XII-a – Premiul I
2. BĂRĂSCU RALUCA NICOLETA – clc. a XII-a – Premiul I
Şah:
1. MIHAI LUCIAN cls. a XI-a – Premiul II
2. IVAŞCU ANA MARIA cls. a XII-a -Premiul III

Comentarii

 1. Sorin Anghel spune:

  Sahia este cel mai bun liceu din judet!

 2. sandyka spune:

  Felicitari !
  Tineti-o tot asa, dragi copii si dragi profesori!

 3. lidia spune:

  felicitari tuturor elevilor ,dar sa nu uitam si cadrele didactice care,din pacate,n-au fost nominalizate

 4. Mihai Ceauşu spune:

  Felitari!
  Calitate, nu hihihi!
  Lidia, as adauga „ca de obicei”.

 5. sabina spune:

  sorin nu prea cred ca este cel mai bun..industrial e si el liceu si este foarte bun .asa ca sahia nu e chiar asa de bun..e bun doar ca au copiii care sa invete foarte bine in el..dar daca nu erau ei..era chiar sahia e cel mai prost.
  industrial the best!!!!!

 6. laura spune:

  Va felicit pe toti,dar mai ales pe Alina,my little sister, pentru rezultatele obtinute la olimpiada.Tineti-o tot asa!

 7. Pirnac Razvan spune:

  @sabina: valoarea unui liceu e data de elevii de acolo. pe asta se bazeaza. altfel, „bunatatea” in ce s-ar masura?

 8. Mihai Ceauşu spune:

  sabina, sa te hotarasti: industrial e un liceu foarte bun sau e the best? Cum e cu gradele astea de comparatie?
  Trebuia sa scrii copii, nu copiii!
  „era sahia e…” ori e trecut, ori e prezent?

  „e bun doar ca au copiii care sa invete foarte bine in el..dar daca nu erau ei..era chiar sahia e cel mai prost”

  In primul rand, copiii aia invata singuri? Eu cred ca ii invata niste profesori care sunt cei mai buni.
  E cel mai bun pentru copii si profesori! O spun eu, o spune Sorin, o spun multi vizitatori ai acestui site, o spun multi olteniteni si cel mai important, o spun rezultatele scolare !
  Poate e cel mai bun la stejarul din curtea scolii, la gard, la fundatie, la neoane, la mancat seminte, etc. 😀
  Iar liceul se numeste „Neagoe Basarab” de ceva timp.

  Ca o extrapolare si o generalizare putem afirma ca Oltenita nu e un oras de rahat (cum mi-a spus un vecin intr-o seara), ci doar oamenii o fac de rahat. Altfel, ar fi un oras prosper si bun.

  Si „industrialul” (a se citi „Nicolae Balcescu” e un liceu bun, problema lui o reprezinta unii (atat elevi cat si profesori) care vin la scoala doar pentru a avea de unde sa se intoarca/ sa primeasca salariu. Am incredere ca noua conducere face tot posibilul pentru a face din „Nicolae Balcescu” un liceu de elita, iar despre dna Cristina Dragan nimeni nu poate spune nimic de rau, toti stim rezultatele dansei extraordinare din intreaga cariera, sigur va face minuni.

  Ps: Nu uitati sa treceti pe la scoala, poate intr-o zi o sa va foloseasca 😉

  Ps2: imi cer scuze, dar si acum rad de la comentariul de mai sus =)) Revenind din ras, haideti sa terminam cu mistourile de gradinita si sa ne vedem de treburile noastre!

 9. Sorin Anghel spune:

  Eu am invatat la Sahia si asa imi place sa-i spun. Si pe vremea aia se numea Neagoe Basarab, dar multa lumea din afara orasului il confunda cu Nicolae Balcescu. Initialele sunt la fel. Pentru mine, Sahia este cel mai bun liceu din judet. Spun acest lucru judecand dupa facultatile de stat la care intra elevii care au absolvit cursurile Liceului Teoretic Neagoe Basarab. Ti-a placut felul in care m-am exprimat? Conferentiare, esti antipatic atunci cand ii ironizezi pe cititori, mai ales ca nu ai suficient umor. Omul pricepe mai bine cu vorba buna. Sa nu iti imaginezi ca toti cei care viziteaza acest site sunt academicieni. Multi sunt si tractoristi ca mine!

 10. gaby spune:

  felicitari iubita mea! PS: Dany Slav

 11. M spune:

  ,,D_RA,, CRISTINA DRAGAN este apreciata pt.sport,dar se pot spune si de rau despre dansa.[*****]

  editat de admin – comentariu in afara subiectului (offtopic)

 12. Mihai Ceauşu spune:

  Sorine, eu nu sunt conferentiar, asa cum tu nu esti tractorist.
  Iar ps2.

 13. sandyka spune:

  Sabina, n-am inteles nimic din ce-ai scris acolo.Ce-ar fi daca ai fi mai explicita?
  Daca si acest subiect a devenit locul unde putem batjocori persoane, institutii… atunci chiar ca e pacat de munca elevilor si a profesorilor cu rezultate ca si cele de mai sus.
  Cred ca in amandoua liceele sunt elevi si profesori foarte buni si foarte seriosi si meritele lor se vad in concursuri si, in fiecare an, la admiterea in facultatile cu renume!

 14. M spune:

  Comentariul meu nu a fost in afara subiectului,la NEAGOIE BASARAB se invata in adevaratul sens al cuvantului,spre deosebire de N.BALCESCU.Daca mergeti la ora aceasta liceul este gol si chiar si in alte zile dupa ora10 vezi grupuri,grupuri de elevi care pleaca acasa pt ca nu se fac ore.Cei care invata dupa amiaza pleaca dupa prima sau cel mult a doua ora.Eu asta am vrut sa subliniez ca nu se pot compara cele 2 licee,nici la rezultatele obtinute, nici la metodele cum sunt tratati elevii de actuala conducere.FELICITARI TUTUROR PREMIANTILOR,DAR SI PROF.CARE LE PREDAU.

 15. Elev spune:

  @parnac : ” bunatatea ” unui liceu este data de capacitatea profesorilor de ai face pe elevi sa invete, de fapt , sa inteleaga materiile … dn Ceasu a fost un adevarat profesor(in timp ce scriai 5-6 pagini, iti mai povestea ceva edificator), in rest, poate dm Monica se mai poate numi profesor … Oricum , se acorda o atentie deosebita in pregatirea olimpiadelor … Eu am nominalizat doar dintre profesori pe care ii am …

 16. laura spune:

  Il felicit pe domnul Dubei pentru rezultatele obtinute de elevele sale la olimpiada.Se pare ca metoda de predare si ascultare practicata de dansul da roade.Am fost si eu eleva lui si il apreciam mult,atat ca profesor,dar mai ales ca om.Sora mea iubeste geografia datorita modului in care domnul Dubei preda si sunt sigura ca va urma o facultate in domeniu(probabil ASE). Felicitari inca o data si multa sanatate! – Laura Mindrut

 17. carmen spune:

  knd o sa va sugereze shi voua diriga de unde sa ii cumparati gentile si parfumurile km face cu noi nu prea o sa va mai placa asa mult la Neagoe Basarab. Norocul nostru ca mai sunt si alti profesori care fac orele dezinteresat fara sugestii.Felicitari olimpicilor.

 18. Cora spune:

  Nu stiu care va sunt criteriile cand afirmati ca un liceu e mai bun decat altul. Nu ar trebui sa va aventurati sa faceti ierarhii, mai ales in ceea ce-i priveste pe profesori. Cred ca nu suntem in masura sa le contestam profesionalismul. Pana la urma sunt cadre didactice si trebuie respectati. Desi am invatat la Basarb, am ales in clasa a XII-a sa fac meditatii cu un foarte bun profesor de la Balcescu. In plus, cred ca este gresit sa judecam profesorii sau liceele dupa cati olimpici au. Poate ca ar fi mai bine sa le judecam dupa numarul de elevi pe care il aduc pe linia de plutire. Este bine de precizat ca se lucreaza mult mai mult cu elevi mai slabi, cu care muncesti din greu sa le ridici nivelul. Apoi, nu uitati! Nu demult, au fost publicate, tot pe Olteniteanul, rezultate foarte bune ale elevilor de la Balcescu.

 19. flo spune:

  Felicitari! In primul rand profesorilor, iar in al doilea rand elevilor. in acest liceu s-au format caractere si se mai formeaza, toata stima pentru profesori, prietenii stiu de ce…

 20. sabina spune:

  ma grabeam sa scriu:D…faza e ca voi mereu faceti difereta intre liceu sahia si industrial…asta e tot

 21. sabina spune:

  diferenta*

 22. sabina spune:

  si acum ca am gresit mihai ceausu cine esti tu sa ma corectezi. esti profesor cumva???…sau ce?

 23. lavinia spune:

  nu e profesor,doar ca uneori nu te poti abtine cand vezi atatea greseli intr-o singura fraza:)

 24. Sorin Anghel spune:

  Lavinia, ai scris vreodata sub presiune?

 25. lavinia spune:

  sorin, am scris de multe ori sub presiune,dar niciodata nu mi s-a-ntamplat sa fac greseli gramaticale sau sa alcatuiesc fraze incoerente…asta e..”defect” profesional..

 26. Sorin Anghel spune:

  Bravo, dar as vrea sa stiu ce inseamna presiunea pentru tine.

 27. meduza spune:

  offf…aceleasi discutii,confruntari,certuri ..bla bla!!sunt de parere ca in ambele parti sunt profesori si elevi foarte buni!in loc sa fim mai uniti si sa spunem ca ne mandrim ca in orasul nostru avem copii olimpici…staaaaaammm si ne certam la nesfarsit!!URAT!!!

 28. sabina spune:

  ms lavinia ;)…

 29. RyaN spune:

  in primul rand cred ca administratorul siteului a uitat sa mentioneze si olimpicii de la TIC ,2 calificati la faza nationala de la Cls 9E(si acestea sunt rezultate bune,chiar daca materia nu va suna cunoscuta)….si in al doilea rand nu au rost comparatiile ,fiecare liceu e bun la ceva!Numai Bine!

 30. Nik spune:

  salut!
  Felicitari elevilor, profesorilor, si cui mai trebuie!

  at Mihai Ceausu (si nu numai).
  E cam adevarat (da, da, nu sariti… adevarat fara grad de comparatie, stiu stiu 🙂 ) ce zici, dar tu poti fi suspectat de mult subiectivism, din moment ce… stii tu… 🙂 (parinti la „Sahia”). Si vezi ca te contrazici putin. O certi pe Sabina, ii dai dreptate lui Razvan, si apoi faci acelasi lucru ca ea. Cum asa? Uite: „putem afirma ca Oltenita nu e un oras de rahat / ci doar oamenii o fac de rahat”. Si uite lucrul cu care erai de acord (spus de Razvan): „valoarea unui liceu e data de elevii de acolo. pe asta se bazeaza”. Ca urmare, esti de acord ca elevii sa se identifice cu liceul, si invers, dar nu esti de acord cu aceeasi situatie referitoare la oras? Of of, mai mai, cum te-ai contrazis! :). Daca Sabina nu a prea dat pe la scoala, aratati ca ati dat voi (ma refer la autorii celorlalte comentarii „rautacioase”), chiar si pe la „educatie civica” si nu-i dati in cap. Toleranti, ca-n „Life is very short and there’s no time, for fussing and fighting my friend” (o trupa cunoscuta, mi-au venit acum in minte versurile). Si ca sa termin cu Mihai, si eu spun Sahia. Sahia Sahia Sahia 😛 . Asa ne-am obisnuit, toata lumea stie la ce ne referim, nu se poate spune ca-i vorba de prostie. Iar despre doamna in cauza, eu am auzit si de rau.

  at laura.
  Hmm, n-as zice ca da roade metoda de ascultare si predare. Sa spun? (rosind). Eu de exemplu, pentru generatia mea, eram cel mai bun la geografie din liceu (ma scuzati, pare rau ca a trebuit sa spun :P), si nu datorita metodei de predare. Inveti daca iti place. Daca nu… tocesti/memorezi, si dupa doua zile uiti. Mie cel putin nu mi se pare eficienta. Cred ca un plus de interactivitate pe langa „dictare/scriere” ar destinde atmosfera si ar motiva mai mult. Ai mai zis „si sunt sigura ca va urma o facultate in domeniu(probabil ASE)”. Whoa, stop! ASE e in domeniu? In domeniu este Geografia de la Universitate (si nu numai), daca intr-adevar vrea. ASE e domeniu economic. Nu are treaba geografia cu ASE-ul (pentru admitere in principal), decat pentru Administratia Publica, singura unde se poate intra cu geografie.

  at Cora .
  Ai zis „Cred ca nu suntem in masura sa le contestam profesionalismul”. De ce nu? Nu putem gandi cu mintea noastra? Nu putem trece peste prejudecati de felul „profesorul are intotdeauna dreptate” ? Atat… las celelalte vreo doua greseli gramaticale. In rest sunt de acord! 🙂

  Asa, cam atat cu referirile. Sa spun si eu acum. Da, „Sahia” e mai bine vazut, dar asta nu inseamna ca orice elev de aici e mai bun decat toti elevii din partea cealalta, luati individual. Cine vrea sa invete, invata oricum (pe la scoala sau singur pe acasa…). Mai cititi o data… „Life is very short and there’s no time, for fussing and fighting my friend” (o trupa cunoscuta) si „Invatati, invatati, invatati!” (un om cunoscut). 😀
  Pa pa!

 31. Mihai Ceauşu spune:

  @ Nik,

  Subiectivismul mi l-am asumat prin articolele si comentariile anterioare. Parintii mei au fost profesori acolo, prietenii nostri de familie sunt profesori acolo si eu am invatat 8 ani acolo.
  Era o afirmatie, nu am spus ca nu sunt de acord, desi i-as jigni pe ceilalti locuitori.
  Puteti sa-i spuneti cum vreti, eu v-am spus cum se numeste liceul in mod oficial, nu ca sahia e o prostie.
  Nu cred ca metoda respectiva este foarte eficace, insa fiecare profesor are metodele lui.
  ________________
  Fiecare invata cat/ce/cum vrea. Cu elevi buni faci performanta, cu elevi slabi faci … Orice profesor poate da un 5 unui elev care n-are tangente cu scoala.

 32. Un viitor elev:) spune:

  editat de admin – va rugam sa completati asa cum se cere in campurile obligatorii (nume si prenume REAL + numar telefon REAL)