Şoferi, mutaţi-vă maşinile!

Update Marti 19 ianuarie 2010 ora 15:57

Oltenita: In localitate zapada framantata 3-5 cm, in afara localitatii suluri de zapada 10-30 cm si viscol la sol;

DN-uri : se patruleaza si se actioneaza acolo unde este cazul cu 5 ATB-uri si 2 Unimoguri, 1 Caterpilar;

vant: 30-40 km/h  | temperatura: -6 grade Celsius

Un început de săptămână la Olteniţa dar şi în întreaga ţară care a readus în peisaj albul zăpezilor de iarnă.
Doamna iarnă, cum spun poeţii noştri, ne flutură de data asta bine de tot mantia sa strălucitor-albă din care picură fulgi liniştiţi de nea, aşezând cu pace şi lumină straturi straturi de omăt peste întreg oraşul.
O privelişte minunată de poveşti, parcă scoasă din filele de cărţi ale lui Andersen…o bucurie vie pentru copiii care se hârjonesc cu bulgări de zăpadă sau îşi construiesc omuleţi din nea la locurile lor de joacă…o bucurie pentru adolescenţi care trăiesc clipele acestea ale bucuriei iernii…mai greu pentru cei bătrâni care se deplasează foarte greu în aceste zile, mulţi dintre ei trebuind să-şi facă cumpărăturile…dar şi mai greu pentru autorităţile locale olteniţene şi utilajele de deszăpezit care de fiecare dată când afară ninge cu mult spor se lovesc de încăpăţânarea şi superficialitatea, dar mai ales nepăsarea conducătorilor auto care-şi lasă maşinile parcate necorespunzător, congestionând accesul maşinilor grele de deszăpezire.
Primarul municipiului Olteniţa, Costinel Milescu, a declarat astăzi după amiază pentru Olteniţeanul că utilajele de deszăpezire lucrează pe carosabilul oraşului de la ora 3,00 a dimineţii zilei de marţi, 19 ianuarie, iar până la ora interviului, accesul principal era ţinut sub control total.
Acesta spune că a convocat poliţia comunitară şi jandarmii să intervină, să găsească şi să convingă pe şoferi să parcheze maşinile proprii parcate nepotrivit, în zone special amenajate pentru garaj sau puţin mai spre şi pe trotuare, fie în curţi, fie în parcări. Astfel, utilajele de deszăpezire vor putea să aibă loc pe carosabil să cureţe locul de zăpadă.
Potrivit primarului Costinel Milescu la munca de deszăpezire participă 2 utilaje în Olteniţa nord, 2 utilaje în zona Digului, 2 în zona bd. Republicii gară şi 2 utilaje în zona spitalului.
Utilajele lucrează non stop la deszăpezire, cu o pauză de 2 ore pentru realimentare.

Comentarii

 1. Andrei spune:

  mult respect pentru cei care lucreaza la dezapezirea orasului…. mie mi-a placut sincer cum s-au miscat si au facut o treaba buna!

 2. cristian spune:

  andrei uita-te mai bine bine pe strazi!
  aproape ca nu s-au miscat deloc.
  la zapada trecuta am avut noroc cu ploaia, ca altfel nici acum nu dadea primaria zapada!

 3. marius spune:

  sinker la mine pe strada astazi toata ziua a bagat plugul de 4 ori…si eu zic ca este fff bn..
  strada digului….

 4. K@MY spune:

  Pe ce strada stai Andrei??
  Ai dreptate Cristian !
  Despre trotuare…nici o vorba!?

 5. MVD spune:

  cum se mai distreaza oltenitenii astia :))…le-au inzapezit pe fetele alea 3 :))

 6. jony spune:

  ZAPADA E BELSUG ASA SE VOR FACE CULTURILE ASA IESIM DIN CRIZA

 7. Alin spune:

  bun…imi urc masina pe trotuar…trece utilajul de dezapezire si raman acolo cu mormanul de zapada ca sa stau dimineata sa il dau.

 8. marius spune:

  oameni buni trotoarul il faceti voi sau voi nu vreti sa dati cu lopata…sa sti ca se da amenda daca nu dati zapada din dreptul casei sau magazinelor etc…

 9. Deea spune:

  DOMNUL PRIMAR,spuneti ca in zona digului au fost doua utilaje pt a deszapezi dar pe strada 23 aprilie nu sau vazut nici macar rotile acestora dar mi-te sa dispara zapada de pe strada… strada asta nu apartine tot orasului dv? sau nu va pasa de altii daca strada pe care locuiti dv a fost prima care sa deszapezita?

 10. yo-ma-yo spune:

  zapada asta va tine pana cand temperaturile vor depasii 10 grade saic , ofticativa adica toata luna februarie , de chiocei si poate de pastele cailor o sa putem merge decent , pe la cimitir dupa zapada au aparut gropi deci nu mi dezapezim ca se strica asfaltul , saic , mergeti ecologic cu autopicerile fai maica

 11. marius spune:

  veniti aqm la ora asta pe varianta sa vedeti k este zapada de jumatate de metru pe sosea nu exagerz deloc Dnl Milescu trezitiva sa vedeti ce fac oameni de la dezapezire intr-o comuna cred k este de 1000 de ori mai bn k la noi RUSINE MARE

 12. claudiu spune:

  Pai Domnule primar politia unde este??? e prea frig sa stea afara??? dar si adevarul ce sa faca ei pe strazi ca le este cam frica sa dea amenzi ca ala e baiatu lu’ ala ca ala nu stiu cine mai este si nu prea au nici tupei sa ii zica sa mute masina ca cine stie ce ii zice pustanu, si uite asa nu fac nimik …de tot rasu „militieni” nostri…hahaha

 13. nicoo spune:

  de material anti derapant nu sa auzit pina la oltenita?

 14. andreea drumes spune:

  in oltenita parca suntem in alta lume… am plecat la bucuresti si vreau sa spun ca DN-ul este curat, nici urma de zapada, se circula extraordinar, soseaua este doar uda, atat! dar in oltenita nici pietonii nu pot circula, ce sa mai zic de autoturisme. este adevarat ca au functionat non stop masinile de dezapezire, dar nisip, sare???- antiderapant traditional, nu exista??? sub stratul de zapada este gheata.

 15. andreea drumes spune:

  ” tot respectul ” pentru soferii care isi parcheaza masinile exact asa cum au ei chef, iar dupa aia, colac peste pupaza, tot ei sar cu gura ca nu sunt dezapezite strazile cum trebuie. intrebare: pai cum sa fie posibil acest lucru daca voi le puneti in drum???????????? cum??? ar trebui sa va ridice masinile, sa va vedem atunci…aha

 16. Chirnogeanul spune:

  Ieri, in Chirnogi la mine pe „linie” a trecut un utilaj iar astazi au trecut 2 utilaje, iar strazile voastre sunt inzapezite. Asta spune multe, care sunt taranii si care sunt orasenii??!!

 17. marius spune:

  bhaaa oameni buni toate strazile din oltenita sunt dezapezite acum sa fim sinkeri si seriosi si sa nu mai facem glume pe seama asta..

 18. gelu spune:

  orasul asta este o sa fie plin de zapada si la o luna dupa oprirea ninsori…primarul asta nimic nu face…daca el crede ca ne mai fraiereste cu un amarat de spectacol,se inseala!!!!

 19. andreea drumes spune:

  dragul meu marius, cel care se multumeste cu firimituri, moare de foame! de ce bine cand se poate si mai bine??? ce crezi ca dau bani din buzunarul lor sa dezapezeasca??? nuuu!!!de ce pana si in sate e mai bine ca la noi??? de ce cand iesi din oltenita nu mai e nici pic de zapada pe sosea??? pe bune acum, de ce???

 20. andreea drumes spune:

  terminati cu fazele astea cum ca cei care vor sa fie mai bine sunt niste carcotasi, ca nu e asa. putini stiu care le sunt drepturile in unele situatii. foarte putini chiar!

 21. marius spune:

  nu mai este zapada pt ca acolo circula fff multa masini nu a fost frig in timp ce a nins ca sa inghete daca iti aduci bn aminte acum o luna erea gheata jos cand plecai la buc ca atunci a fost prea frig…
  eu nu vreau sai tin parte primarului…
  [****] dar cu domnu nu te poti juca…
  ai dreptate eu doar am spus ca la mine pe strada avenit de cateva ori si inainte daca venea o data…
  si ce am vazut eu si nu contrazic pe nimeni toate strazile ce stiu eu lea dezapezit…sigur ca se putea mai bn dar asta e!!!!

 22. seby spune:

  dc i-a zapada dupa strada:((

 23. Mihai Ceauşu spune:

  In ultimii ani, de cand am permis, am tot dat la lopata ca sa-mi scot masina din parcare. Ce sa vezi? Cand ma intorceam gaseam locul ocupat!
  Alt lucru pe care l-am observat: stimatii vecini nu au niciun stres in a da si ei cateva lopeti de zapada, chiar daca au masini.
  Asa ca am schimbat placa: urechea la prognoza meteo, cand se strica vremea duc masina la tara, in garaj, in 5min am dat zapada din fata si gata.

  Poate, repet, poate daca am mai iesi sa mai dam si noi cateo lopata, ajutati de cei de la primarie, am avea orasul curatat si curat foarte repede. Daca nu, stam si mormaim pe la colturi, prin magazine, prin baruri, pe la servici, pe net, etc.

  ps: am vazut azi o strada blocata pentru deszapezire si zapada a fost mutata de colo-colo, nu transportata.

 24. andreea drumes spune:

  mihai ceausu, ai dreptate, insa nu am putut sa nu remarc (scuza-mi rautatea) ca ai vrut sa evidentiezi de fapt ca ai permis. oricum daca vroiai sa spui ceva cu adevarat, mentionai ceva de genul „de cand am masina”, pt ca poti sa ai permis si fara sa ai masina. intelegi tu 🙂

 25. Mihai Ceauşu spune:

  Permis am de multi ani, masina nu am in proprietate personala.
  Ai inteles prost gresit, am vrut sa subliniez un comportament colectiv la nivel de tara.

 26. Cortex33 spune:

  Din punctul meu de vedere suntem de tot rahatul la capitolul deszapezire!
  Intamplarea face ca si acum si data trecuta cand am avut ninsori abundente sa fiu plecat din judet….
  pot spune ca am ajuns pe undeva prin Judetul Dambovita in nishte sate uitate de lume dar care la capitolul drumuri eliberate de zapada era de necontestat promtitudinea cu care interveneau autoritatile locale.
  nu mai departe de acum 2 zile am fost si in Gaesti si in Targoviste nimic de spus in privita zapezii.
  spre stupoarea mea in momentul in care am ajuns in Oltenitza credeam ca sunt pe alta lume.
  Zapada pe strazi, bucati de gheata pe „centura” orasului de aveai impresia ca mergi pe camp si nu pe un drum public.
  din punctul meu de vedere atat autoritatile orasului nostru cat si cei de la ADP ori nu isi fac treaba ori o fac doar ca sa mai aiba si ei de unde sa mai „ciupeasca” un litru-doi de motorina, ca de….E CRIZA!
  RUSINE AUTORITATILOR DIN OLTENITZA!

 27. ioio spune:

  nu este posibil ca dupa 3-4 zile fara ninsoare pe strazile din oltenita este ca in prima zi cu ninsoare! Primaria=zero!

 28. Chrys spune:

  Domnii care se ocupa de deszapezirea orasului…rugati conducerea Primariei sa va procure clorura de calciu,asa se procedeaza in toata Europa.

 29. Cortex33 spune:

  Aproape ca mi-am distrus masina pe „ogoarele” mult prea iubitului nostru oras.:D
  Multumim d-le Milescu…va multumim pentru faptul ca va ocupati cu atat de mult devotament de orasul nostru.
  Ah….era sa uit, poate va amintiti inainte de alegerile ce vor veni sa mai asfaltati cateva strazi.(poate tine si de data asta)
  Nu cred ca am vazut vreo realizare(mult spus)in Oltenita care sa fie facuta in afara perioadei de campanie.

  Va salut si respect pe toti cei care impartasiti aceleasi ganduri ca si mine