Fotbal – Liga 4 | Etapa 19

La sfarsitul saptamanii trecute au avut loc meciurile din cadrul etapei a 19a a ligii a IVa din judetul Calarasi. Derbyul acestei runde a avut loc la Independenta, acolo unde Venus din localitate a terminat la egalitate cu liderul, Phoenix, dupa ce gazdele au condus in doua randuri si au jucat, mai bine de o repriza, cu un om in plus. In seria Vest, Soldanu a produs surpriza acestei etape invingand acasa pe Petrolul Ileana. Iata rezultatele complete ale celor doua serii.

SPECTACOL LA LUICA

Sâmbată, 27 martie, în cadrul etapei a 19-a a Ligii a IV-a Vest, Avântul Luica a primit vizita Unirii Spanţov. Premizele celor două partide, păreau a fi următoarele: la juniori, derby-ul etapei, la seniori, un meci de a doua jumate a clasamentului în care rezultatul era un 1 solist clar. Vremea frumoasă, perfectă pentru desfăşurarea un meci de fotbal a făcut ca ambele echipe să se simtă în largul lor şi să ofere publicului un spectacol deosebit.

Avântul Luica – Unirea Spanţov 1-3 (1-1) – juniori

Ca nou-promovată, Avântul Luica a trebuit să-şi formeze o echipă de juniori competitivă. Au început de la 0, iar primele etape ale campionatului au fost un dezastru, înfrângeri pe linie. Însă, cu timpul, “leuţii” au reuşit să formeze un grup compact, omogen, bineînţeles sub atenta supraveghere a antrenorului Crângaşu Mihai, o legendă vie a fotbalului luican.
De cealaltă parte, liderul Unirea Spanţov, venea la Luica în efectiv complet , cu vedetele Ştefan Dumitrescu şi Mihai Braică în plină formă, după acel 11-2 administrat celor din Ulmeni, etapa trecută. Gazdele din Luica erau neînvinse pe teren propriu tocmai din septembrie, anul trecut, punând în pericol aparenta superioritate a spanţovenilor.

Meciul a început calm, printr-un joc de tatonare practicat de ambele părţi, concentrat în special la centrul terenului, cu un plus pentru echipa gazdă, care a reuşit să deschidă prima scorul în urma unei lovituri libere de la 35 m, perfect executată de Alex Puescu (min. 25). Avântul Luica s-a menţinut în atac, însă cu numai trei minute înainte de pauză, Unirea beneficiază de un penalty, transformat cu precizie de Adrian Botezan (min. 32).

În repriza secundă, liderul a pornit ca din puşcă, reuşind să se desprindă pe tabela de marcaj după chiar prima fază. Costi Paraschiv a speculat o bâlbâială a defensivei gazdă, generată în urma unui corner executat de pe partea stângă, şi a împins mingea în plasele porţii apărate de Ionuţ Pavel (min. 36). Asaltul a continuat, şi după numai două minute Adrian Botezan a reuşit dubla, transformând cu succes o lovitură liberă din marginea careului (min. 38).

După marcarea celor două goluri, Unirea nu a mai contat în atac, “leuţii” din Luica ratând numeroase şanse de a înscrie.
Victorie pentru liderul Spanţov, obţinută cu trudă, dar şi cu noroc, ce le sporeşte şansele pentru caştigarea titlului de campioană judeţeană la juniori. Avântul Luica pierde acasă, după multe etape de invincibilitate pe teren propriu, însă mai poate adăuga nişte puncte la capitolul experienţă.

“Sunt dezamăgit, pentru că meritam măcar un egal. Spanţov-ul nu a arătat ca o echipă de locul 1. Sper ca în viitor, norocul să fie şi de partea noastră.” Lucian Pascale, atacant Avântul Luica – nr. 10

“A fost destul de greu. Avantul Luica este o echipa foarte buna si ne asteptam sa avem un meci dificil. Am aratat ca nu degeaba suntem pe primul loc.” Stefan Dumitrescu, atacant Unirea Spantov – nr.14

AVÂNTUL LUICA – UNIREA SPANŢOV 6-2 (4-1)

Un meci ce nu anunţa mare lucru, Avântul Luica locul 9 şi Unirea Spanţov locul 12 luptând pentru scăparea de la retrogradare. Însă, contrar aşteptărilor, cele două echipe au practicat un fotbal frumos, un spectacol cum vezi din ce în ce mai rar în liga noastră judeţeană.

Prima mare ratare a meciului, şi cred că o putem numi “ratarea campionatului”, a aparţinut celor de la Spanţov, în chiar min. 9, când unul din atacanţii echipei a trimis mingea peste transversală, din numai doi metrii :O. Meciul s-a echilibrat apoi, “leii” din Luica trecând la timonă.

În min. 17, după o incursiune pe partea stânga de atac a echipei sale, Alin State îi pasează excelent atacantului Ionuţ Zamfir care deschide scorul pentru echipa gazdă. Tot acesta îl majorează la 2-0, şase minute mai târziu, printr-un şut la colţul lung din marginea careului (min.23). Ionuţ Zamfir reuşeşte hat-trick-ul, după alte şase minute, printr-o fază trasă la indigo cu cea din momentul înscrierii primului gol, pasă aparţinând aceluiaşi Alin State (min. 29).

Proaspăt intratul Florin Iosif, a redus diferenţa de scor, în min. 39, care a fost refăcută după doar un minut, de Marian Herea (min. 40). Aşadar, 4-1 la pauză pentru Avântul Luica, care părea să nu mai scape din mână victoria.
După pauză, tot gazdele sunt cele care ataca mai mult, şi în min. 49, “toreadorul” Iulian Chiteş, scăpat singur, jonglează cu mingea în marginea careului, o trimite spetaculos cu genunchiul, peste portar, şi apoi o împinge elegant în plasă. Un gol superb, prin care acesta îşi arată iubirea faţa de echipa sa de suflet (vezi foto).

Cel mai frumos gol al partidei, a fost înscris cinci minute mai târziu (min. 54), de Marian Herea, care după ce a driblat doi jucători adverşi, a şutat lobat,cu exteriorul, direct în vinclu, din colţul careului. Un gol de generic, ce ridică scorul la 6-1 pentru Avântul Luica.

“Leii” au continuat să facă spectacol şi să se joace cu ocaziile, având şi o bară în min. 61. Ameţiţi de proporţia scorului, spanţovenii au practicat un joc anemic, lipsit de substanţă, şi din puţinele faze în care au reuşit să ajungă la poarta celor din Luica, au fructificat una, în min. 77, prin Viorel Stoian.

Scor final 6-2, la capătul unui meci frumos, cu multe goluri şi faze de poartă, la care trebuie să remarcăm şi prestaţia discretă şi sigură a brigăzii de arbitrii, condusă la centru de FENGHEA ION , ajutat la cele două tuşe de LUNGU TIBERIU şi de CONSTANTIN MIHAI.
Prin acestă victorie, Avântul Luica se depărtează de zona fierbinte a retrogradării, din care Unirea Spanţov pare să numai aibă scăpare. Etapa viitoare, “leii” se vor deplasa în “jungla” de la Budeşti, în timp ce spanţovenii, vor savura în linişte sfintele sărbători de Paşti, având acasă cu “retrasa” Gloria Fundeni.

“A fost un meci pe care l-am dominat de la un cap la altul. Am aratat ca avem echipa buna si de la anul vom incerca sa ne batem la promovare. Sper sa jucam la fel de bine si in meciurile urmatoare.” Iulian Chites, atacant Avantul Luica, – nr.7