De Ziua Olteniţei toţi copiii participanţi au primit premii

Ziua de sâmbătă a fost aniversată conform programului stabilit înainte. La ora 10,00 s-a dat startul festivităţii de deschidere. Copiii s-au întrecut la alergare în saci, paralel s-au desfăşurat la Liceul “Nicolae Bălcescu” partide de şah pentru adulţi. După concursul de alergare în saci, s-a desfăşurat competiţia de alergare- viteză între clasele V-VIII şi IX-XII. A urmat concursul de cross între aceleaşi clase de gimnaziu şi liceu, apoi de role şi carturi, aceste două concursuri desfăşurându-se numai între elevi de gimnaziu pe serii: clasele I-IV şi V-VIII.  Festivitatea de premiere a început în jurul prânzului. În Parcul Central s-au desfăşurat de la 10,30 concursuri de desene pe asfalt cu copii de grădiniţă şi elevi de gimnaziu. La baza sportivă Aqua Parc au fost întreceri la fotbal “seniori”, cu participarea claselor V-VIII şi IX-XII, concurs de aruncări la coş (baschet), după care a urmat festivitatea de premiere.