Vulturii Olteniţa se impiedica de lanterna rosie, Partizan Crivăţ

Dupa infrangerea de la Chirnogi, impotriva liderului Seriei A, Vulturii Oltenita aveau o misiune facila, impotriva lanternei rosii, Partizan Crivăţ, echipa ce nu a obtinut decat 13 puncte pe tot parcursul sezonului. Din nefericire s-a produs bomba la care nu se astepta nimeni, doar 1-1 dupa un meci halucinant. In prima repriza s-a jucat la o singura poarta, oltenitenii avand mai multe ocazii clare de gol, nefinalizate insa. Golul a venit totusi la aproximativ 5 minute dupa pauza, Denis deschizand scorul printr-o lovitura de cap. Cand totul parea ca se indreapta intr-o directie normala, a venit golul celor din Crivăţ, dupa o faza care nu anunta nimic. Finalul a fost de-a dreptul electrizant, Vulturii ratand cel putin 5-10 ocazii clare de gol in ultimele 10 minute.

Rezultat dezamagitor "reusit" de echipa lui Eftene si Festa

Din pacate Vulturii pierd doua puncte importante in lupta pentru salvarea de la retrogradare, cu doar 5 etape inainte de final. Rezultatul final nu reflecta diferenta dintre cele doua echipe, raportul ocaziilor fiind undeva pe la 15-2 in favoarea oltenitenilor. Si la acest meci am avut parte de o atmosfera senzationala, mult peste ce exista acum in Liga a IV-a. Galeria a sustinut echipa pe tot parcursul jocului, chiar si dupa ce Crivăţ a egalat, dovedind faptul ca la Oltenita este o sete mare de fotbal, si mai ales, de rezultate pozitive.

Daca pe tricourile celor din Budesti am putut vedea inscriptionat “Costa Sima”, cei din Crivăţ au avut tricouri cu Oana Niculescu-Mizil. E pacat ca fotbalul la acest nivel este folosit ca o unealtă electorala, cu o luna inainte de alegeri. Duminica, Vulturii merg la Curcani pentru a obtine trei puncte extrem de importante, speram sa iesim din pasa proasta si sa terminam sezonul cel putin pe locul 5. Prin rezultatul din acest meci, Vulturi coboara pe locul 7 in clasament, retrogradabil!

sursa: blogbizonic